Vaříme společně 501 / 12 / 2015

Když jsem na facebooku vznesla anketní otázku, co se vám vybaví, když se řekne jídlo charakteristické pro vaše dětství, strhla se řež asi pěti stovek komentářů a jak jsem se snažila ze všeho najít totálního vítěze, čím jsem to déle pročítala, tím víc mi tuhla krev v žilách – ona je to doopravdy krupicová kaše. Já se musím přiznat, do mě ji jedinkrát nedostali! Vím, že někteří ji milují a nejen v útlém věku, ale i v dospělosti. Jenže mně přes ní nejede vlak. A protože mám při skladbě menu právo veta jako jeho tvořitel, prostě neprošla :-D Často jste zmiňovali taky šunkofleky. Domácí, tedy z domácího těsta, jsem je už natáčela, takže pokud vás vzpomínky táhnou tímhle směrem, stačí kliknout sem a celé to prostudovat.

Co se týče bramborové polévky, kterou ve videu s vařmenkami začínáme, zvolila jsem recept podobající se nejvíce tomu, jak ji vařila moje babička. Je mi jasné, že třeba vaše babička nebo maminka měla třeba jinou metodu a někdy se ani nemusí shodovat všechny přísady, ale jestliže potřebujete přesný recept na tu mou a taky podrobnější video, mrkněte sem, a je to vyřešené.

Přeskočím k lívancům. Takhle mi je připravovala maminka, když jsem byla malá. Snědla jsem jich kopu. Vždycky jsem utvořila z lívance kornout, bagrovala směs jahod, cukru a smetany, sněžila skořicovým cukrem a slušně řečeno jsem je konzumovala na plná ústa. Ale víte, jak to chci říct :) Recept a podrobnější video najdete tady. Přestože přidáváme ještě jablka, základové těsto je naprosto stejné.

A teď ještě ke kuřeti na paprice, které samostatně na blogu neobjevíte. Uznávám, že moje varianta se asi nebude podobat vůbec ničemu, co by vařila maminka nebo babička, ale chtěla jsem v něčem přeci jen nabídnout i jinou alternativu. Hlavní odlišností je použití pečených červených paprik. Můžete použít i ty tenkostěnné dlouhé, ale klidně i kapie s tlustou masitou dužinou. A jako úplně supertip přidávám možnost paprik grilovaných, oloupaných a naložených, což se prodává a vypadá to např. takto. Najdete je v nálevu v nejrůznějších velikostech ve sklenicích. Skvělé je, že jsou už bezvadně dochucené a s omáčkou pak nemáte tolik práce, protože jsou jak sladké tak kyselé zároveň. A lák z nich můžete eventuálně také použít k dochucování, ale opatrně, ať omáčku příliš nezředíte. Co jsme s kamerami nepodchytili, to je také přítomnost rajčatového pyré. Používám ho raději než koncentrovanější a kyselejší protlak. A nejdůležitější je pořádně tučná smetana. A kuřecí vývar. I ten je pro sílu omáčky mnohem lepší použít než jen vodu. A to z toho důvodu, že omáčka takto připravovaná pak už nezabere vůbec hodně času na přípravu.

Kuře na paprice

  • 4 vykostěné kuřecí stehenní řízky s kůží
  • sůl
  • pepř
  • tymián
  • olej
  • 1 pořádná červená paprika
  • 1 velká červená cibule
  • cca 400 ml kuřecího vývaru
  • 2 lžičky lahůdkové, sladké a nebo ideálně uzené sušené mleté papriky
  • 100 ml rajčatového pyré
  • sůl
  • pepř
  • krupicový cukr
  • citronová šťáva
  • 2 stroužky česneku
  • cca 150 ml tučné smetany (min. 33%) … množství podle vašeho požadavku na smetanovost omáčky
  • servírujte s chlazenými těstovinami a posypané nasekanou petrželkou

 Začněte přípravou omáčky, to bude trvat nejdéle. papriky nakrájejte na kousky a dejte péct do trouby na olejem vymazaném plechu. Mělo by stačit asi tak 30 – 40 minut na 180 °C. Neměly by černat, prostě se jen upéct, ztratit vodu, zcvrknout a zesládnout. V našem případě se nezabývám dalším loupáním slupky, protože hodlám mixovat a pasírovat, proto můžeme péct malé kousky jako ve videu. Jestliže použijete papriky grilované nakládané, tak tento krok samozřejmě vynechejte.

Na másle osmahněte dozlatova červenou cibuli, pak přidejte opékané papriky, zarestujte asi půlminutovým mícháním také mletou papriku, podlijte rajčatovým pyré a vývarem, osolte, opepřete a nechte minimálně 15 minut provařit. Pak projeďte ponorným mixérem a ideálně ještě pro dokonalou hladkost propasírujte. Základ by byl.

Teď opečte na oleji na pánvi z obou stran kuřecí řízky, které jste před tím osolili, opepřili a okořenili tymiánem. Maso přeneste do omáčky a dál nechte další čtvrthodinu provařit. Pak už je čas dochucovat – cukr, citronová šťáva, další sůl a pepř a hlavně smetana. V tu chvíli už dejte vařit osolenou vodu na těstoviny. Vařte je minimálně o minutu kratší dobu, než je pro stav al dente označeno na obalu. Odeberte trochu omáčky do vedlejší pánve, zahřívejte na nejnižší plamen a slité těstoviny v ní nechte dojít. Servírujte posypané petrželkou. Hračka :)

Další natáčení se bude konat v Tančící kuchyni už v neděli 6.12. od 13 hodin, takže pokud si chcete přijít v jednom a nebo i ve dvou aktivně zavařit, není problém si o účast napsat na menudomu@stream.cz během středy nebo čtvrtka tohoto týdne. Do předmětu napište „Vaříme společně“, pošlete mi vaší fotku (nebo fotky), jména, kontakty a věk. A připojte i koho pozvete na následnou konzumaci cca od 17 hodin. Každý vařmen může pozvat dvě osoby. Tentokrát budeme mít téma sváteční recepty, které se budou hodit na povánoční čas, Silvestra nebo Nový rok. A samozřejmě je to všechno pro účastníky naprosto zdarma.

VS parta