video

Květákové placičky02 / 01 / 2017

Ingredience na 8 placiček

  • 350g květákových růžiček
  • cca 500 ml mléka na vaření květáku
  • špetka muškátového oříšku nebo květu
  • lžička soli
  • 3 lžíce mléka z vaření květáku do placičkové hmoty
  • cca 50g strouhanky do hmoty plus další na tvarování placiček
  • 50 g strouhaného sýra
  • hrst nasekané petrželky
  • 1 jarní cibulka (možno vynechat)
  • 2 vejce
  • sůl
  • pepř
  • případně 100 g šunky

Před Silvestrem bylo na blogu tématem číslo jedna vepřové koleno. V lednu sice vepřové hraje prim, ale zase všeho moc škodí. Proto jsem se nechala v restauraci Mincovna inspirovat bezmasým jídlem, které v akutních případech můžete ozvláštnit kvalitní šunkou, aby pokrm působil alespoň trochu chlapáčtějším dojmem.

Umícháno máte opravdu rychle a o rychlost často při vaření jde, i když to sama přiznávám nerada. Květák musíte uvařit a pro tento účel preferuji mléko, přestože je to mrška utíkavá! Počítejte s tím, že až ho budete vařit, budete potřebovat hrnec, ve kterém bude obsah květáku a mléka dosahovat třeba jen do jedné třetiny výšky. Mléko jinak uteče a pak je doma smradu jako v Cařihradu! Vařte ho velmi zvolna, protože má i tendenci se přichytávat ke dnu a nebudete mít pak příjemné mytí – k tomu jsou nejlepší hrnce s nepřilnavým povrchem. Mléko dostatečně osolte, opepřete a přidejte muškátový oříšek nebo květ – ti jsou s květouškem velcí kamarádi. Stejně tak s vejcem a sýrem následně. Z květáku můžete samozřejmě použít i košťál, jen ho pokrájejte na menší kousky než budete mít růžičky, protože je tvrdší a potřebujete, aby vše bylo vařeno ve stejnou dobu. Potrvá to cca 10 minut podle toho, jakou práci jste si dali s krájením. Slijte, ale mléko nevyhazovat! Zaprvé ho využijeme do šťouchaných brambor (nebo můžete umíchat i kaši, ta se také skvěle hodí), a zadruhé správná hospodyňka (nebo hospodář) ví, že se může hodit např. do květákové polévky, kterou připravíte ze zbytku květáku, rozmixujete a dochutíte.

Květák nechte trochu vychladnout, aby se sýr nerozpouštěl a vejce nesrazilo. Až pak míchejte směs. Pokud máte chvilku navíc, jarní cibulku osmažte na troše másla, dá tomu další šmrnc. Spěchavci cibulku raději nakrájejí velmi nadrobno, aby v placičkách zbytečně moc nekřupala. Recept můžete připravovat i s hladkou moukou, ale co do chuti při srovnání výsledků jasně doporučuju strouhanku. Směs vařeného květáku a ostatních surovin si navíc můžete připravit předem a dát do lednice. Přidejte také asi 3 lžíce mléka z vaření květáku, ať jsou vláčné. Na poslední chvíli vmícháte už jen strouhanku, vytvarujete placičky a můžou jít na pánev. A pokud doma máte asijskou panko strouhanku, při tvoření placiček ji smíchejte půl-na-půl s naší klasickou a v tom obalujte. Výsledek je překvapivě křupavý! Ještě dodávám stejně jako ve videu, že jde-li o obláčkový efekt, vmíchejte do směsi zvlášť žloutky, bílky ušlehejte a jako poslední je opatrně přidejte také.

K tomu ještě přhazuju video k tatarské omáčce připravené z kupované majonézy, ale doma vyladěné k dokonalosti. Ostatně takto připravená tatarka se hodí hlavně v letních měsících, kdy je domácí majonéza téměř rizikovou záležitostí. Pokud byste ale trvali na tom, aby bylo všechno domácí jako v Prostřenu ( :-D ), dobrá tedy. Domácí majonéza budiž zde.

Ještě k rajčatovému salátu – jde o naprosto triviální záležitost. Jen je nutné ho dochutit, k čemuž je třeba další petrželka, sůl, pepř, citronová šťáva nebo vinný ocet a přídavek trochy majonézy a nebo klidně už vaší superrustikální tatarky! Bez salátu byste byli tak trochu na suchánka :).