Kuře z jednoho hrnce20 / 11 / 2011

Pro realizaci tohohle receptu je důležitá jedna věc – a není to kuře, i když, to je třeba samozřejmě taky – ale jde o ten hrnec. Nesmí to být jen tak ledajaký hrnec… hrnec s nepřilnavým povrchem uvnitř, masivní, těžký, kovový a s poklicí, kterou můžete dát i do trouby. Všechny úchytky musí být žáruvzdorné. Když si jednou takovou věc pořídíte ( a to kvalitní, aby Vám ta „žáruvzdorná“ madla z „tvrzeného“ plastu nezačala podezřele v troubě zasmrádat ), nebojte se, že byste to využívali zřídkakdy. Naopak. Člověk se v tom naučí dělat úplně všechno, co je ze začátku dobré orestovat, ale následně pak buď dusit nebo péct. Nemusíte nic přendavat z pánve do hrnce nebo pekáče…všechny chutě zůstanou uvnitř, máte málo nádobí a úsilí kolem vaření je pak minimální, ale s maximálním výsledkem. Já pořídila obra v průměru 28 cm, kam se vejde i celé kuře nebo malá kachna. Dá se v tom dělat i guláš, svíčková… opravdu šikovná věc do kuchyně. Dneska už to mají od spousty značek…ale prostě vybírejte obezřetně a nekupujte to nejlevnější. Opravdu to bude znát i na tom, jak dlouho Vám takové nádobí vydrží.
A teď k receptu:

Ingredience na 2 porce:

  • 2 kuřecí stehna
  • malá červená cibulka
  • 1 ks jarní cibulky
  • 2 červená jablka
  • 1 řapík celeru
  • 10 malých kvalitních brambor „A“
  • máslo
  • olej
  • koření podle chuti (já použila „Staročeské“)
  • kmín, sůl, pepř
  • 6 velkých listů mangoldu
  • 0,5 dcl bílého vína

Postup přípravy receptu:

Co se kuřete týče, vždycky doporučuju kupovat minimálně „selské“ nebo „zlaté“, při nejlepším „kukuřičné“, to jsem našla v Makru za cca 100Kč/kg úžasné z Francie. Koupím celé a rovnou rozporcuju. Stehna, prsní supreme a zbyde skelet s odřezky a špičkami křídel, ze kterého uvaříte ten nejlepší a nejzlatavější kuřecí vývar na světě. Lze ho i zmrazit a až se jednou odhodláte to prubnout, příště se za šedavou hmotou na tácku v Tescu ani neohlídnete.
Věřte mi.



Brambory kupujte co nejdrobnější ( někdy je mají pod názvem „zámecké“), každopádně áčka, co nejžlutější, jako na bramborový salát nebo na vaření s máslem a pažitkou. Bez viditelných kazů na povrchu…Pak je můžete péct s kuřetem celé rovnou od začátku. Nasají do sebe chuť a krom toho, že je omyjete,
s nimi nemáte žádnou práci.

Jablíčka jsem použila červená. Nemusí být ta nejsladší, ale jelikož přilévám trochu vína, které přidá na kyselosti, je to jedno. Prostě červená a moučnatější, drobnější, česká, podzimní… Jedno oloupejte, odstraňte jádřinec a pokrájejte na kousky.
Druhé jen rozčtvrťte a odstraňte jádřinec.

Pokud nemáte řapík celeru, dejte o jednu malou červenou cibulku navíc. Každopádně tu oloupejte a na drobno nasekejte.

A teď jednoduchý postup – rozehřejeme trochu másla a trochu oleje v hrnci a necháme zesklovatět cibuli a cibulku. Pak ji odhrneme trochu na stranu a přidáme také jablka a kuřecí stehna. Krátce vše restneme ( stehna samozřejmě z obou stran). Přidáme všechno koření, omyté celé brambory (já je dělám i se slupkou, ale pokud Vám tak nechutnají, můžete i oloupané), trochu to promícháme a brambory ještě navíc osolíme (sůl se na ně teď už přilepí). Přidáme velké kusy řapíkatého celeru, popř. čerstvé bylinky jako tymián, estragon nebo rozmarýn, vlijeme víno (cca 0,5 dcl) a vodu (1,5 dcl max). Na kuře dáme ještě trochu másla, přikryjeme poklicí a dáme do trouby na 180 °C na hodinu. Pak vyndáme z trouby, polijeme kuře šťávou, obrátíme brambůrky, vyndáme řapíkatý celer a už bez poklice dopékáme pod vysokou teplotou v troubě, dokud vše nezezlátne. Pokud se vypařilo hodně tekutiny, ještě přidejte, ale mělo by stačit to ze začátku,
pokud poklice dobře těsní.

Fajnšmekři po tom, co vyndají hrnec z trouby, ještě podusí asi minutu za stálého obracení na troše másla se solí a pepřem (šetřete s nimi) na pánvi pokrájené listy mangoldu. Je kompaktnější než špenát. Křupavější. Výraznější a říznější. Většinu řapíků odstraňte, nechte jen ty drobnější. Stejně tak to zle udělat i s čerstvým špenátem a nebo zelenou přílohu vynechat úplně. U špenátu pozor na to, že pouští dost vody. Chce to ho dělat prudce, rychle a z pánve přendavat dvěma lžícemi nebo vidličkami a přebytečnou vodu tam nechat. Každopádně s těmito lístečky je nutno jednat rychle a úplně na poslední chvíli, aby zůstala krásná barva. Klidně až ve chvíli, kdy máte ostatní na talířích naservírováno.
Za 1 min je hotovo.

KOKO