U Modré Kachničky II20 / 11 / 2011

Šéfkuchař Michael Váňa působil ve Švédsku, odtud asi ta záliba ve zvěřině, kterou mají v restauraci opravdu nejlepší, jakou jsem kdy po restauracích jedla. Měla jsem tu už i úžasnou babykachničku speciálního francouzského plemena… Nikdy si chuťově nebylo absolutně na co stěžovat. Tady to prostě ladí. Restaurace se nachází kousek od Václavského a Staroměstského náměstí, opět musím vyzdvihnout místní maximálně profi obsluhu i originální prostředí asi 500 let starého domu, kde se cítíte příjemně a útulně. Testovala jsem tu už dvakrát meníčka pro Slevomat. Vždy se jednalo buď o 6-ti nebo 7-mi chodové menu pro dvě osoby, takže tedy každý pokrm dvakrát, v celkové hodnotě za 750 korun.
Cena přímo unikátní v poměru k výkonu vlastně nepřekonatelná.

Na úvod je jako studený předkrm podáván marinovaný ovčí sýr v česnekovém oleji s jarní cibulkou, rukolou a chilli. I v případě, že někdo není úplným vyznavačem kozích či ovčích sýrů, zde se není čeho bát. Sýr si zde v restauraci marinují sami a jde spíše o typ feta, který nejlépe sedne právě k lehce pikantní kombinaci česneku a chilli papričky. Následuje kachní kaldoun s játrovými knedlíčky, tedy polévka, která je mylně považována za národní jídlo Francie, avšak je klasickou českou drůbkovou polévkou. I zde je třeba podotknout, že specifickou vůni kachní drůbeže někdo možná nemusí mít rád, ale chuť této polévky si zamilujete stejně jako masitost játrových knedlíčků. Teplým předkrmem je plátek grilovaných kachní foie gras s medovou dijonskou hořčicí a meruňkovým chutney. Osobně hodnotím tuto úpravu foie gras, se kterými se v poslední době na jídelníčcích restaurací roztrhl pytel,
za nejlepší možnou a u modré kachničky mě v tom jen utvrdili.

Citrónový sorbet s Grand Marnier je pak takovou malou citrusovou mezihrou před hlavními chody, která povzbudí nejen chuťové buňky, ale podpoří také trávení. Pečenou kachnu, kterou tady dovedli snad do úplné dokonalosti, tentokrát doplnili omáčkou ze švestek macerovaných ve slivovici a domácí bramborovou kroketou. Maso od kosti odpadá úplně samo a omáčka s kousky sušených švestek je kuchařův majstrštyk. Grilovaný daňčí hřbet s brusinkovou omáčkou a jednoznačně domácím kyprým karlovarským knedlíčkem je natolik vybranou specialitou, že i když už budete baštit šestý chod, na talíři vám určitě nic nezůstane.
Ke kávě pak už jen kousek nadýchaného čokoládového koláče s našlehanou pěnou a mandlemi vařenými v pomerančovém sirupu, co víc si přát…

Prvním chodem je tentokrát terinka z kachních foie gras s jablky nejen sušenými, ale také vařenými v šafránu a hned na úvod je třeba uznat, že jde o nejen oku ale především jazyku lahodící souhru nadýchané teriny a ovocné chuti. Vzhledem k blížící se letní sezóně není dalším chodem polévka, ale jemná telecí paštička obalená ve slanině, s celými kuličkami nakládaného zeleného pepře a medovými tousty. Zde jde naopak o příjemný kontrast nasládlé chuti toustů a lehké pikantnosti zeleného pepře, který se šéfkuchaři podařilo dovést do dokonalosti. Navíc, brusinky skvěle podomácku udělané. Vyplatí se je ochutnat, pak už nikdy nebudete chtít ty kupované v kompotu, ale poběžíte nasbírat do lesa čerstvé. Nejen pro celkové osvěžení těla a mysli, ale hlavně chuťových buněk je určen citrónový sorbet s Campari, ve kterém vynikají malé kostičky citronové kůry a dotváří tak příjemně hořko-sladký zážitek.
A připraví vás na to, co bude následovat.

Komu už by snad pečená kachna připadala nudná, ten se zde tentokrát může těšit na modernější pojetí ve formě grilovaných a uzených plátků kachních prsíček na rukole a římském salátu s červeným zelím a cherry rajčátky. Krásně načervenalé kachní masíčko si tak můžete vychutnat na 100% a přitom jde stále pokrm v lehkém letním stylu, aby každému ještě zbylo místo na následující chod. Mimochodem, nebojte se barvy prsíček, jsou absolutně čerstvá a takto propečená absolutně delikátní. Další položkou je tzv. flank steak, neboli hovězí pupek. Servírovaný s hříbkovou omáčkou a samozřejmě domácím houskovým knedlíkem. Speciálně nakládané houby, aby jim zůstala jejich chuť a nedominoval nálev…. plus naprosto péřový domácí knedlík a křehké maso, to dostane každého. Mrkvový dort v závěru přesvědčí, že šípková omáčka není jen klasikou ke kančímu a že i zeleninu dokážou šikovné kuchařovi ruce přetvořit ve skvělý dezert. Sladká mrkvička s nádechem máty je bezvadná. Takže ano, sem Vám doporučuju jít a ochutnat hlavně zvěřinu, při nejlepším s nějakou omáčkou z lesního ovoce,
a samozřejmě taky kachničkové speciality.

KOKO