Silvestrovské bliny29 / 12 / 2015

Těsto na 40 kusů

  • 200 g hladké pohankové mouky
  • NEBO
  • 100 g hladké pohankové mouky
  • a 100 g hladké pšeničné mouky
  • 300 ml plnotučného mléka
  • 1 velké vejce
  • 3-4 g sušeného droždí
  • 1 lžička moučkového cukru
  • špetka soli
  • olej na smažení

Ať už hodláte slavit, že rok 2015 končí, a nebo spíš skutečnost, že 2016 začíná, Silvestr se blíží mílovými kroky, a jestli nechcete skončit u vajíčkových chlebíčků nebo jednohubek z koleček rohlíku s lovečákem a kyselou okurkou (ne že by mi nechutnaly, ale prostě je to už poněkud postmoderní), je nutno začít jednat a připravit se. Přemýšlela jsem nad něčím malým a roztomilým, s jednotným základem, se spoustou variant zdobení, s možností servírování ve studeném i horkém stavu a hlavně neotřelým. A hle, budiž bliny. Jejich přípravě se věnuju i v pořadu Vaříme společně v čase 2:20 až 4:30, hned se můžete mrknout i na video.

Ať už budeme psát bliny, blini nebo dokonce blinčiky, pořád jde o to samé. Ruské kynuté minilívanečky často z pohankové mouky, někdy z kombinace mouky pohankové a pšeničné. Každopádně musí jít o mouku hladkou nebo superhladkou, aby těsto pěkně naběhlo. Bezlepková varianta určitě mnohé potěší, nicméně bliny z čistě pohankové mouky jsou o něco tužší a méně obláčkové než z moučné kombinace. Nechám to na vás.

koláž 3

Před Vánoci jsem začala spolupracovat s OrbisFood.cz, e-shopem s kvalitními potravinami s kamenným obchodem v Roztokách u Prahy, kteří mi dávají volnost v použitých ingrediencích. Já sestavím recept, navolím mnou vybrané suroviny, vy si je od nich můžete buď všechny v balíčku a nebo jen některé vybrané objednat a po Praze vám je do 120 minut zdarma dovezou. A tak to bude i v případě devatera silvestrovských variant blin. Dostupné je nejen vše na těsto, ale stejně tak i veškeré suroviny ke zdobení podle téhle šachovnice.

Nejdřív se podíváme na těsto. Počítejte s tím, že je po vykynutí dosti táhlé. Lívancové je proti němu tekuté, palačinkové ultratekuté. Bude to chtít tedy malinko grif na to, jak malé lívanečky po obsahu jedné lžíce sázet na pánev, ale to se naučíte během první várky. Bliny by měly mít v průměru kolem 4 centimetrů. Pokud budete velikost dodržovat, rozpis ingrediencí na těsto z jednoho vejce vám vystačí asi na 40 kousků.

Postup přípravy

  1. Do rendlíku nebo kovového hrnečku nasypte sušené droždí, cukr, zalijte několika lžícemi mléka a rozmíchejte. Přilijte zbytek mléka a dejte opatrně ohřívat. Směs by měla být neustále vlažná. Pokud ji tak udržíte asi 10 minut, kvasnice s cukrem při teple začnou pracovat.
  2. Odměřte mouku (nebo mouky).
  3. Oddělte žloutek od bílku. Žloutek vmíchejte do „kvásku“. Bílek vyšlehejte spolu se špetkou soli do tuhého sněhu.
  4. Smíchejte mouku, „kvásek“ a postupně k tomu také vyšlehaný bílek.
  5. Nechte na teplém místě vykynout do dvojnásobného objemu. Potrvá to asi 30 minut.
  6. Smažte po obou stranách při vysoké teplotě na kvalitní pánvi s těžkým nepřilnavým dnem téměř na sucho – vždy budete potřebovat asi 1 lžíci oleje na jednu várku blin, tzn. na 6 – 8 kusů na velké pánvi.

bliny těsto

Veškeré ingredience na bliny si můžete objednat tady s dovážkou po Praze do 120 minut.

Šestero zdobení

Způsobů zdobení je snad nekonečně. Blina může nahradit lívaneček, palačinku, vafli, nejrůznější pečivo, pizza těsto, tortillu nebo i knedlík… Vždycky je ale velmi důležitá vláčnost a dostatečná šťavnatost toho, co navrch vrstvíte, aby všechno pěkně klouzalo do krku. Na to myslete. U studených variant nikdy neublíží třeba trocha dobré majonézy, u teplých místo toho například holandská omáčka.

Křepelčí vejce Benedikt

Bliny, šunka (prosciutto cotto), křepelčí vejce,  holandská omáčka, pažitka.

Podáváme ideálně teplé.

bliny - vejce benedikt 2

Objednat s dovážkou po Praze do 120 minut.

Bliny a šunka, to je asi jasné. Co se týče křepelčího vajíčka, ideální varianta říká: pošírované. Stejně tak ho ale můžete akorát uvařit ve skořápce, oloupat a s tekutým žloutkem servírovat a nebo prostě udělat sázené. Protože jsou tahle malá vajca pro mnohé velkou neznámou, vydala jsem se na učiněnou křepelčí misi a sepsala o tom článek i s fotografiemi, kde se dovíte i to, co jste o jejich přípravě vědět nechtěli. Takže můžete studovat.

Na připravené bliny podle tohoto receptu položte vždy kousek prosciutta, na něj pošírované, vařené nebo sázené křepelčí vajíčko a lžičku vlažné holandské omáčky. Takto si nachystejte všechny bliny na pekáč a dejte do trouby prohřát na 70°C. Poté posypejte trochou nasekané pažitky.

křepelčí vejce - mapa nejmenší

Holandskou omáčku jsme společně tvořili ke slepičímu vejci Benedikt, takže se můžete mrknout na video a podrobněji přečíst recept tady. A nebo holandskou koupit a ohřát.

Losos/Kaviár a créme fraiche

Bliny, uzený losos nebo kaviár z lososa, créme fraiche, kopr.

Podáváme studené na lehce vlažných blinách.

bliny - lososové

Tady není moc co vymýšlet, jedná se o klasiku, která mluví sama za sebe. Créme fraiche je hodně tučná a hustá kysaná smetana, která z blin nebude stékat ani v případě, že ji nanesete na ještě stále vlažné kousky. Nechám na vás, jestli zvolíte uzeného lososa, kaviár a nebo dokonce dekadentní kombinaci obojího. Koprem zdobte jen decentně.

Roquefort, brie a brusinky

Bliny, Roquefort, nakládané brusinky, pažitka.

Podáváme horkou blinu s rozpečeným sýrem a studenými brusinkami.

bliny - sýry 2

Na hotové bliny položte kousky sýrů a nechte vše pod grilem v troubě několik minut rozpékat. Poté přidejte malé množství brusinek, posypejte pažitkou a ihned podávejte.

Caprese

Bliny, cherry rajčata, mini mozzarella, pesto, bazalka.

Podáváme vše studené na lehce vlažných blinách.

bliny - caprese 2

Rajčátka a mozzarelly nakrájejte na kolečka. V misce je promíchejte s bazalkovým pestem. Úhledně kolečka rozprostřete na hotové bliny a ozdobte lístkem čerstvé bazalky.

Capricciossa

Bliny, rajčatová omáčka na pizzu a těstoviny nebo kečup, šunka, žampion, parmezán, nakládaný artyčok, bazalka.

Podáváme horké zapečené jako mini pizzu.

bliny - capricciossa 2

Hotové bliny v tomto případě použijeme coby korpus těsta na minipizzu. Každou pomažte trochou rajčatové omáčky nebo kečupu, na něj položte tenký plátek žampionu, kousek nakládaného artyčoku, trochu prosciutta, posypejte strouhaným parmezánem a nechte rychle zapéct v troubě pod grilem. Ozdobte čerstvou bazalkou a ihned podávejte.

Přeju vám příjemné silvestrovské oslavy a hlavně, ať vkročíte do nového roku pravou nohou!